Rychlý test na onemocnění přenášená klíšťaty

 

Na našem pracovišti provádíme rychlý test na onemocnění přenášená klíšťaty a krev sajícím hmyzem Idexx SNAP 4 Dx.

 

K vyšetření se používá pouze 3-5 kapek krve a výsledky známe během 8 minut.Výhodou testu Idexx SNAP 4Dx je nejen rychlý výsledek, ale i možnost stanovit přítomnost protilátek proti třem původcům zároveň. Můžeme tak potvrdit kontakt s klíštětem infikovaným Anaplasmou, Borelií a nebo Ehrlichií zároveň při jednom vyšetření.

Navíc test stanovuje přítomnost dalšího původce vážného onemocnění přenášeného komárem a to dirofilarií. Dirofilaria způsobují onemocnění zvané srdeční červivost. Dříve se toto onemocnění vyskytovalo v souvislosti s cestováním se psy do zahraničí, především do jižních destinací, dnes se ale už vyskytuje i v Maďarsku, na Slovensku a v jižních koutech České republiky.

 

Poté, co najdete na svém psovi přisáté klíště a zejména pokud jste v oblasti s vyšším výskytem infikovaných klíšťat, je dobré ujistit se, zda nedošlo k přenosu původce např. Lymské boreliózy nebo anaplasmózy.

Vyšetření lze provést nejdřív za 3 týdny po kontaktu s klíštětem. V tu dobu se v krvi objevuje detekovatelná hladina protilátek, kterou test zachytí. Můžeme tak zahájit včasnou a účinnou léčbu.

 

Borelióza psů

 

Onemocnění boreliózou není u psů doprovázeno hlavně v počátku nijak výraznými projevy. Objevuje se nechutenství, apatie, může se objevit horečka a bolesti kloubů.

Pokud se stav neléčí, onemocnění přechází do chronického stadia, které se projevuje zejména kulháním a bolestivým zánětem kloubů. Následky jsou trvalé. V chronickém stadiu už nebývá léčba příliš úspěšná.

 

Anaplasmóza psů

 

Podobně jako Borelie je i Anaplasma přenášená klíšťetem.Proti tomuto onemocnění ale neexistuje na rozdíl od boreliózy žádná účinná vakcína. Jediný způsob, jak chránit svého psa, je preventivní použití obojku nebo pipety a nověji také tablety proti klíšťatům a dalším parazitům.

 

Příznaky v počátečních stádiích jsou podobně jako u boreliózy velmi nenápadné. Onemocnění tak často zůstává nepovšimnuto a přechází do chronického stádia. Podobně je doprovázeno kulháním a bolestivostí kloubů. Nezřídka také dochází ke společné infekci oběma původci. To znamená, že jedno klíště je současně přenašečem Anaplasmy i Borelie. Takto kombinované infekce mají pochopitelně těžší průběh a odolávají léčbě.

Jediná šance na úspěšnou léčbu je zahájit ji včas.

 

 

 

Nikdy nemáte stoprocentní jistotu, že na psovi zachytíte klíště. Klíště se nasaje a odpadne. Mezitím může psa infikovat Anaplasmou, Borelií nebo Ehrlichií. V horším případě kombinací těchto původců.

 

Doporučujeme tedy pravidelné vyšetřování krve psů na tato onemocnění, minimálně s frekvencí jedenkrát ročně.