Péče o fenu po ovariohysterektomii
1 den - kontrola životních funkcí po narkoze – dýchání, zvracení.
V případě zvracení nutno podržet hlavu tak, aby zvratky volně odtékaly a nebyly vdechovány. Následně je potřeba odstranit z tlamy zvratky.
Při zapadnutí jazyka – vytáhnout větší silou jazyk z tlamy.
-
krmení a pití – pokud je již plně při vědomí, tak je možno podat malé množství vody – např. v dlani. Krmení večer případně až druhý den ráno. Pokud již tentýž den, tak pouze malé množství.
2-3 den – klidový režim – vyčůrat, vykálet a do pelíšku.
-
voda podle chuti.
-
Krmení v menších dávkách a častěji (cca 3x denně)
-
V případě zvracení vynechat krmení. Možno nahradit medem – malé množství 3x denně čajová lžička na 15 kg živé váhy. (Ne víc!!!)
-
Léčiva podle doporučení
-
v případě snahy o lízání rány je potřeba okřiknout. Většinou stačí 3x upozornit a fenky nechají ránu na pokoji.
4-7 den – krmení a pití dle normálního režimu.
-
procházky a zátěž se vrací k normálu.
-
Léčiva – antibiotika dle doporučení, analgetika už většinou nepodáváme.
7-9 den – vytažení stehů – odstranění vrchního krytí a následné vytažení nevstřebatelných stehů.
- 1-2 dny možno aplikovat na operační ránu antibiotickou mast cca 1x denně. Není to nutné.
Základní informace k očkování koček
Očkování domácích zvířat je nedílnou součástí péče o ně a týká se psů, koček, králíků a fretek.
Očkovat lze pouze zdravá zvířata, v dobré kondici a bez známek přítomnosti vnitřních a vnějších parazitů.
V současnosti existuje ve společnosti více názorových proudů na vakcinaci koček. Obzvlášť na nutnost vakcinace proti vzteklině či na nutnost vakcinace obecně.
Takže očkovací schéma doporučované v naší ordinaci je naším přesvědčením, jak postupovat, aby byla kočka co nejlépe chráněna a je na rozhodnutí chovatele, jakou vakcinaci a zda nakonec zvolí.
Kompletní vakcinace kočky v naší ordinaci zahrnuje očkování vakcínou PUREVAX PCHR, jejíž součástí je i očkování proti chlamydióze a očkování proti vzteklině vakcínou Rabisin.
OČKOVÁNÍ PROTI VZTEKLINĚ
Povinné očkování proti vzteklině se týká opravdu pouze psů. Tato povinnost vychází ze zákona a mají být vakcinováni psi ve věku 3 - 6 měsíců. S následnou revakcinací podle typu použité vakcíny, jak udává její výrobce.
U koček tato zákonná povinnost sice není, nicméně pokud chcete s kočkou vycestovat do zahraničí, očkování proti vzteklině je i u ní povinné.
Navíc kočky vzhledem ke svému způsobu života, kdy je chovatel nemá stoprocentně pod kontrolou, doporučuji proti vzteklině očkovat rovněž jako psy, i když to zákon přímo neukládá.
OČKOVÁNÍ PROTI OSTATNÍM KOČIČÍM NEMOCEM
Nejdůležitější kočičí onemocnění, proti kterým lze kočku očkovat jsou tři: kočičí panleukopenie, kočičí kaliciviróza a herpesviróza.
Vhodné je nechat kočku očkovat i proti Chlamydióze. Obzvlášť pokud jde o kočku, která se pohybuje venku a je v kontaktu s populací venkovních popř.toulavých koček.
Na zvážení je i vakcina proti viru kočičí imunodeficience ( FeLV )